تبلیغات
رز - غیبت کردن از دیدگاه روانشناسی:

غیبت کردن از دیدگاه روانشناسی:

نویسنده :melina m
تاریخ:---

فرا رسیدن ماه مبـارک رمضـان بر همـه روزه داران تبریـک می گویم . تو این پسـت بخاطـر فرا رسیدن ماه مبـارک رمضـان تصمیم گرفتـم راجـع به غیبـت بگذارم که خیلی از ماها البته بیشتـر خودم را می گویم گرفتارش هستیـم . همه ما می دانیم که غیبت که جز گناهان کبیره است و خود خـدا گفته حق النـاس است و از حـق خـود می گـذرد ولی از حـق النـاس نه .ولی بازهـم تکرارش می کنیم انشاء الله که به برکت این ماه بتوانیم ترکش کنیم . شاید بگویید که غیبـت چطـور به مسائل روانشناسـی ربط دارد ؟ اگر مطالب زیر را دنبال کنید بیشتر متوجه می شوید.

آپلود سنتر عکس رایگان

چه کسانی اهل غیبت هستند؟ و چرا بعضی مواقع وارد غیبت می شویم ؟و چرا ناخواستـه چیزهایـی می گوییم که خودمان دل آزرده می شویم ؟ و چرا ناخواسته به بعضی از شایعات گوش می دهیـم .اصولا آدم هایـی که اعتمـاد به نفس بالایی ندارند،عزت نفس ندارند، بیشتر اهل شایعه هستند. بعضی با شایعه زندگی می کننـد هرجا که می رسنـد فورا می گویند چه خبر؟ یا فلان کس چـه شد ؟ فلانـی چه کار کرد ؟ آیا این چیزهایـی که می گوییـم برای ما فایده هم دارد ؟خداوند در قرآن می فرماید از چیـزی که درباره اش نمی دانید دربارش حرفی نزنید. این شایعـات از روی نارضایتـی روانـی است و نارضایتی هم ایجاد می کنـد. باید مواظب باشیـم در جمعـی که هستیـم از چیـزی که اطلاع کافـی نداریم صحبـت نکنیـم و وقتمـان را هم هـدر ندهیـم در واقـع ایـن شایعـات آرامـش روانـی را از خانـه دور می کنـد حالا چـرا غیبـت بد و مذمـوم است؟ غیبـت یعنی اینکه اگر چیـزی پشت سر کسی می گوییـم که او ما را می شناسـد و ما هـم او را می شناسیـم بشنـود یا به گوشـش برسـد از ما ناراحت می شود مثلا اگر در جمعی بگوییم فلانی پررو، مغرور یا فلان عیب را دارد و به گوشش برسد از ما کینه بدل می گیرد و او هم شروع به بدگویی از ما می کنـد و یک جنگ روانـی ایجاد می شود و در نهایـت باعث شرمندگـی برای فرد گوینـده می شود. به همیـن علت است که خداونـد غیبـت را جز مغمـوم ترین چیز در قرآن یاد کرده است و در سوره حجرات ایه 12می فرماید : کسی که غیبت می کند درست مثل کسی است که گوشـت برادر مرده خود را می خورد. در خانه ای که غیبت زیاد است آرامش از آن خانواده می رود و معنویـت در آن خانه وجـود ندارد .

وقتـی دوستان بهـم می رسنـد بعضی ها فعـال و بعضـی ها منفعـل انـد، در بعضی فعال هـا، بعضی افراد ناآرام هم دیده می شود . بعضـی ناآرام ها برای اینکه جلـب توجه کننـد شروع می کنند به غیبت کردن. و شروع می کننـد یک خبـر ناقص را ده بار گفتـن که ممکـن است درسـت نباشـد و صحـت نداشتـه باشد. بعضی آدم هایی که احساس پوچـی می کنند، احساس حقـارت می کنند، مثبت اندیش نیستند با اخبار و شایعـات ضد و نقیض می خواهند جلب توجه کنند. اما غیبت کردن با تحلیل سیاسی متفاوت است.تحلیل سیاسـی باید مستدل باشد، امکان دیدن آن وجـود داشته باشد . از پیامبـر اکرم ( ص ) پرسیدنـد که دوست خوب چه دوستـی است؟ پیامبـر فرمودند دوسـت خوب مثل عطر فروشـی است که اگر از عطـرش به تو نمی دهـد از بویش که به تو می دهد . ممکـن است به مغـازه عطـر فروشی برویـم ولی عطر نخریـم ولی همین که از عطرفروشی که بیرون می آییم وجودمان معطر است. بهتر است با کسی دوستی کنیم که اهل غیبـت نباشد و به ما آرامش بدهد .آدمـی که اهل شایعـه و غیبـت اسـت وجـود ما را آزرده می کنـد . سعـی کنیـم با آدم های راحـت و تلاش مدار نشسـت و برخاسـت کنیم. پیامبر اکرم ( ص ) می فرماینـد: زن وشوهـری که از ته دل همدیگـر را دوسـت دارنـد در قیامـت با هـم محشـور می شوند. و همچنین می فرمایند : خانمی که همیشـه از دست و زبان همسـرش در آزار است و خانمـی که از آقا تمکیـن نمی کند از امـت من نیسـت. این را می گوینـد علــم نافـذ . علم نافـذ علمـی اسـت که در بستـر عقلانیـت، منطق و معنویـت است.

پس برای شنیـدن هرچیزی اول دقت کنیم ببینیـم که آیا چیزی که می گوییـم یا می شنویـم آیا واقعیـت و صحـت دارد و آیا بر پایـه علم و آگاهـی است و یا آبرویی از کسی نمی برد بعد آن را بگوییم و گوش کنیم.

موفق و پایدار و دل آرام باشید.

برگزیده ای از سخنان دكتر غلامعلی افروز
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
Admin Logo
themebox Logo